2010-10-18

Şarköy İlçesi Değerleri Sempozyumu Gerçekleştirildi 

Namık Kemal Üniversitesi Şarköy Meslek Yüksekokulu, Şarköy Kaymakamlığı, Şarköy Belediyesi , diğer kamu ve kamu kuruluşları tarafından ortaklaşa düzenlenen “Şarköy İlçesi Değerleri Sempozyumu” 14 Ekim 2010 tarihinde Şarköy Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sempozyuma Vali Vekili Bekir Sıtkı KOCAKUNDAKÇI, Şarköy Kaymakamı Nuri Ziya TÜRKDOĞAN, Garnizon Komutanı Atılgan ALDEMİR, Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman ALTINOK, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Adnan ORAK, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof.Dr. Ahmet İSTANBULLUOĞLU, Tekirdağ Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Rüya YILMAZ, çeşitli kamu kuruluşları temsilcileri, kooperatif temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve Şarköylüler katıldı.

Sempozyumun ilk açılış konuşmasını NKÜ Şarköy Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Elman BAHAR yaptı. Sempozyumu düzenleyenler, destek verenler ve katılımcılara duyduğu memnuniyeti ifade eden Yrd.Doç.Dr. Elman BAHAR, “Şarköy’ün değerlerini bir gün içerisinde ele almaya çalışacağız. Şarköy kültürüyle, tarihiyle ve ekonomisiyle oldukça değerli bir ilçemizdir. Umarım ileriki yıllarda daha geniş zamanlı ve kapsamlı sempozyumlar düzenleriz. Sempozyumun, Şarköy için yeni ufuklar açmasını umuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman ALTINOK, Şarköy’ün kısa bir tarihinden bahsettikten sonra, “Şarköy denilince aklımıza üzüm gelir, şarap gelir. Şarköy yazın 160-170 bin yazlıkçının yaşadığı, kışın da 16-17 bin kişinin yaşadığı şehir görünümlü bir ilçemizdir. Şarköy’ün üzümü var, Şarköy’ün zeytini var, Şarköy’ün kirazı var, son zamanlarda cevizimiz var, yamaç paraşütümüz var. Ancak Şarköy, bu değerlerden daha fazlasına sahiptir. Bu anlamda, ‘Şarköy anlatılmaz, Şarköy’de yaşanır’”dedi.

Şarköy Kaymakamı Nuri Ziya TÜRKDOĞAN, “Şarköy, tarihte birçok devletin egemenliği altında bulunmuştur. Bu bakımdan da oldukça fazla tarihi zenginliği içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra verimli topraklarında yetiştirilen üzümü ve üzüm mahsulleri, zeytini, zeytinyağı ve şirin beldelere sahip Şarköy, ne yazık ki halen gerek yurdumuz içerisinde gerekse entegre olmuş dünyamızda yeterince kendini tanıtamamış ve bu nedenle de ülke turizmine ve ekonomisine getirdiği artı değerleriyle hak ettiği yeri alamamıştır. Tüm bu nedenleri göz önüne alarak Şarköy İlçesi Değerleri adı altında bu sempozyum düzenlenmiş olup, sunulan bildiriler kitapçık haline getirilerek ilçemizi  varolan değerleriyle tanıtmaya çalışacağız. Öncelikle mavi bayraklı kumsallarıyla, zengin bitki örtüsü ve tarihi değerleriyle herkesin gezip, görüp, tatil yaparak dinleneceği bir turizm merkezi haline geleceği göz önüne alınmalıdır” diyerek sözlerini sempozyuma destek verenlere ve katılanlara teşekkür ederek bitirdi.

Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, sempozyumda bulunan katılımcılara duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, “Üniversitemiz Tekirdağ’a daha iyi yarınlara hazırlamayı ve yörenin ekonomik, sosyal ve kültürel hareketliliğine önemli katkılar sağlamayı amaçlayan akademik etkinlikler üzerinde önemle durmaktadır. Eğitim ve bilim dünyasında ön sıralarda yerini almak üzere 6 fakültesi, 2 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü ile azami çabayla çalışmakta olan Namık Kemal Üniversitesi, asli olan eğitim-öğretim görevlerinin yanı sıra, her açıdan çok yönlülüğünü gerçekleştirerek dünyamızın, ülkemizin ve şehirlerimizin değerlerine sahip çıkmayı da kendisine misyon edinmiştir. Bu doğrultuda Üniversitemiz eğitim-öğretim veren bilimsel araştırma yapan bir kurum olma özelliğinin yanı sıra, küresel, ulusal ve yerel sorunlara yönelik çözüm üreten bir kurum olma misyonuna sahiptir. Bu kapsamda Üniversitemiz, Valilik, Kaymakamlık, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışmaktadır. Öncelikli olarak, ilimizin ve ilçelerimizin değerlerinin saptanması, bu değerlerin korunması, tanıtılması ve sahip çıkılması yönünde neler yapılabileceği, yapılabileceklerin bilimsel veriler ışığında ortaya çıkması amaçlanmıştır.

Tarihi M.Ö. 6 bin yılına dayanan Şarköy, geçirmiş olduğu bu süreç içinde pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Marmara’nın en gözde tatil yörelerinden biri haline gelmiş, bağcılığı ve zeytinciliği ile ün salmıştır. Gerek antik dönemde, gerekse Osmanlılar zamanında kazandığı önemli konumu bugünde sürdürebilmek, ilçemize verebileceğimiz önem ve değerle doğru orantılıdır. Bu doğrultuda isteğimiz Şarköy’ü hak ettiği noktaya getirmektir. Sempozyumda sunulacak bildiriler, akademisyenlerce ortaya konulacak değerler ve bilimsel veriler, sorun çözen ve Şarköy’ün sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda kalkınmasına ve daha iyi tanınmasına yol açacak projeler geliştirilmesine zemin hazırlayacaktır. Sempozyumdan sonra uzmanlar kurulu tarafından bildiriler esas alınarak “Sempozyum Değerleri” kitabı yayınlanacaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun hazırlanmasında emeği geçenlere Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, Tekirdağ Vali Vekili Bekir Sıtkı KOCAKUNDAKÇI, Şarköy Kaymakamı Nuri Ziya TÜRKDOĞAN ve Şarköy Belediye Başkanı Süleyman ALTINOK’a günün anısına Üniversitemizi simgeleyen hediyeler verdi. Ardından Şarköy Belediye Başkanı Süleyman ALTINOK, Tekirdağ Vali Vekili Bekir Sıtkı KOCAKUNDAKÇI, Şarköy Kaymakamı Nuri Ziya TÜRKDOĞAN ve Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ’ye şükranlarını sunan plaket takdim etti.

Plaket töreninden sonra, Tekirdağ Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Rüya YILMAZI’ın Başkanlığında I. oturumda, Şarköy Belediye Başkanı İnş.Müh. Süleyman ATINOK “Şarköy ve Şarköy Belediyesinin Gelişimi”, Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Öğr.Gör. Gülay ÇAKIR “Şarköy Uçmakdere Spor Turizmi Kapsamında Yamaç Paraşütü Sporunun Değerlendirilmesi”, Namık Kemal Üniversitesi Şarköy Meslek Yüksekokulu ve Şarköy Yöresi Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Öğr.Gör. H. Ulubey ERGEN “Şarköy Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi” ve Av. İbrahim Uyar “Rüzgar Sörfünün Şarköy’de Tanıtımı ve Yeri” adlı bildirilerini sundular. Sunumların ardından bildiri sunanlara katılımlarından dolayı plaket verildi.

Sempozyumun öğleden sonra yapılan oturumlarında, Şarköy’ün tarihsel ve arkeolojik yönleri, doğası ve bitki örtüsü, tarım çeşitliliği (bağcılığı, şarapçılığı, zeytinciliği vb.) ve hayvancılığını vurgulayan değerleri ile ilgili bildiriler sunuldu.

 

 

 

 • DSC_5756DSC_5756
 • DSC_5763DSC_5763
 • DSC_5768DSC_5768
 • DSC_5778DSC_5778
 • DSC_5791DSC_5791
 • DSC_5796DSC_5796
 • DSC_5797DSC_5797
 • DSC_5813DSC_5813
 • DSC_5835DSC_5835
 • DSC_5841DSC_5841
 • untitleduntitled
 • untitled2untitled2
 • untitled3